Historia parafii Budziszewko
Pierwsza wzmianka o kościele pw. Św. Jakuba Apostoła w Budziszewku pochodzi z 1423 r. Kościół został wybudowany we wsi Budziszewo [obecnie Budziszewko, które powstało w 1365 r. przez nadanie dóbr Przecławowi Margońskiemu przez Króla Kazimierza Wielkiego]. Pierwotny kościół był ufundowany przez Margońskich-Budziszewskich z rodu Grzymalitów [Grzymałów]. Budziszewscy byli gałęzią rodu Margońskich. Najstarszy kościół drewniany przetrwał aż do połowy XVIII w. Czas spowodował jednak olbrzymie zniszczenia.


W 1755 r. ówczesny dziedzic Budziszewka Władysław Tomicki wystawił nowy kościół drewniany w kształcie krzyża łacińskiego. Po 116 latach
w 1871 r. staraniem Stanisława Łubieńskiego, właściciela dóbr budziszewskich, kościół został odnowiony i pokryty blachą miedzianą.
W takim stanie przetrwał do czasów współczesnych. W 1878 r. von Treskow, który przejął dobra budziszewskie po Łubieńskich, przekazał świątynię ewangelikom, ale w 1905 r. wyrokiem sądu została ona przywrócona katolikom. Wówczas nastąpiło kolejne odrestaurowanie. Dla ewangelików zaadaptowano część pomieszczeń w położonym nieopodal kościoła pałacu. W czasie II wojny światowej kościół był zamknięty i uległ poważnej dewastacji. Po wojnie świątynię doprowadzono do użytkowania
i ponownie poświęcono.

Parafia budziszewska w latach 1665-1958 podlegała pod zarządzanie parafii w Skokach. W 1831 r. w Budziszewku gościł Adam Mickiewicz i w kościele był chrzestnym córki Konstancji i Józefa Łubieńskich – Marii Tekli Łubieńskiej. 1 kwietnia 1958 r. dekretem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka powołano ponownie parafię pw. św. Jakuba Apostoła w Budziszewku. W jej skład weszły wsie: Budziszewko, Budziszewice i znaczna część Potrzanowa (Smolarki, Kolonia i tzw. PGR). Parafię przydzielono do dekanatu goślińskiego.
